Walory przyrodnicze

  W plener po pracy

  Kto z nas nie lubi wypoczywać w pięknych okolicznościach przyrody, w których zmęczone oczy oglądają tylko kojącą zieleń, a jedynymi słyszalnymi  dźwiękami są odgłosy własnych kroków i natury – świergot ptaków i szum wiatru w listowiu? Miejsc na taki wypoczynek nie brakuje w gminie Łuków, bowiem aż 33% jej powierzchni porośnięta jest lasem. Znaczna część terenów przyrodniczych wchodzi w skład Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych, w którym wyznaczono Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu i Radzyński Obszar Chronionego Krajobrazu.

  Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu

  Łukowski Obszar Chronionego Krajobrazu obejmuje północno–zachodnią część gminy, a w niej dwa rezerwaty przyrody Jata i Topór. Oba zostały utworzone w 1933 r. w celu ochrony jodły, występującej tu w jej najdalszym północnym zasięgu. To najstarsze obszary chronione w Polsce po Białowieskim Parku Narodowym. Powierzchnia rezerwatu Jata wynosi 1117 ha, rezerwatu Topór - 57 ha. Poza jodłą występują tu inne gatunki drzew, liczące często kilkadziesiąt, a nawet 100 lat! Wśród nich najwięcej jest dębów, świerków, sosen, grabów, lip, olch i jesionów. W Jacie licznie reprezentowany jest również świat fauny. Można tu zobaczyć jelenie, sarny, lisy, orliki krzykliwe, sowy, dzięcioły, a przy dużym szczęściu (lub jego braku), nawet dziki i wilki.

  Teren ten został objęty ochroną w ramach sieci Natura 2000 jako obszar specjalnej ochrony ptaków tzw. Dyrektywa Ptasia. W rezerwacie Jata swoje źródła mają rzeki Krzna Północna i Krzna Południowa.

  Rezerwat Jata

  Rezerwat Jata jest wspaniałym miejscem, w którym, obok poznawania  tajemnic lasu - ciekawostek z życia roślin i zwierząt, można również aktywnie odpocząć na łonie natury. Jest także niezwykle wdzięcznym obiektem realizacji fotograficznych pasji - „polowania z obiektywem”.

  Las Wagramski

  We wschodniej części Gminy znajduje się Radzyński Obszar Chronionego Krajobrazu, w którego skład  wchodzi rezerwat przyrody Las Wagramski oraz część doliny Krzny Południowej o krajowej randze przyrodniczej. Las Wagramski jest rezerwatem florystycznym, został utworzony w celu ochrony wawrzynka główkowego.

  Kra Jurajska

  Poza wymienionymi wyżej walorami przyrodniczymi Gminy Łuków, niezwykle cennym, unikalnym na skalę światową zasobem przyrodniczym Gminy są pokłady czarnego iłu sprzed 163,5 mln lat (!) z pogranicza jury środkowej i górnej – keloweju i oksfordu (jura – okres w dziejach ziemi, kelowej – wiek środkowej jury, oksford – wiek górnej jury),  które zawierają skamieniałe muszle amonitów – wymarłych mięczaków morskich. Największe ich skupisko, udokumentowane badaniami, występuje w miejscowości Gołaszyn, gdzie na obszarze 8 ha został utworzony rezerwat pod nazwą Kra Jurajska. Łukowskie amonity – pod taką nazwą znane są na całym świecie, zachowały w bardzo dobrym stanie skorupę pierwotną. Strukturą, ciekawymi kształtami i niespotykanymi barwami zachwycają nie tylko specjalistów - geologów, ale wszystkich, którzy mieli okazję zobaczyć te skarby Ziemi Łukowskiej.

   

  AMONIT

  Leśny zespół rekreacyjno – edukacyjny w miejscowości Klimki. To m.in. szlaki turystyczne i edukacyjne, plac zabaw.

  Amonit

  Wyświetl szczegóły

  Otwarte Strefy Aktywności

  powstały w pięciu miejscowościach: Aleksandrowie, Dąbiu, Gołąbkach, Kownatkach i w Świdrach.

  OSA

  Wyświetl szczegóły

  Lapidaria

  Zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez wybudowanie miejsc przyjaznych rowerzystom.

  lapidaria

  Wyświetl szczegóły

  © 2019 Gmina Łuków.
  Treści opracował K.Kuć | Fot. Paweł Przeździak, Robert Wysokiński, Michał Świder, Wiktoria Wysokińska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości zdjęć, grafik w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autorów zabronione.
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
  Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.