Zagospodarowanie przestrzeni publicznej poprzez wybudowanie miejsc przyjaznych rowerzystom

    52°1’23” N     22°18’42” E

    W lapidarium w Biardach znajdują się cztery głazy narzutowe. Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1. Głazy narzutowe to tylko część materiału skalnego, jaki został przywleczony (przytransportowany) przez lądolody. Ich nazwę – głazy narzutowe, w skrócie „narzutniaki”, tłumaczy fakt, że zostały one naniesione (narzucone) przez lądolód. Często spotyka się inną nazwę takich głazów, a mianowicie „eratyki”, która z kolei pochodzi od łacińskiego słowa errare, co oznacza „błądzić, wałęsać się”.

    Fot. 1. Lapidarium w Biardach; fot. M. Górska-Zabielska 2018 

    51°55’17” N   22°30’37” E

    W lapidarium w Strzyżewie znajdują się cztery głazy narzutowe. Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1.

    Fot. 1. Lapidarium w Strzyżewie; fot. M. Górska-Zabielska 2018

    51°51’33” N   22°27’5” E

    W lapidarium w Dmininie znajdują się cztery głazy narzutowe. Są to fragmenty bloków skalnych przytransportowane przez lądolód skandynawski, o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1.

    Fot. 1. Lapidarium w Dmininie; fot. M. Górska-Zabielska 2018

    51°57’33” N   22°26’3” E

    W lapidarium w Sulejach znajdują się cztery głazy narzutowe. Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1. Głazy narzutowe to tylko część materiału skalnego, jaki został przywleczony (przytransportowany) przez lądolody. Ich nazwę – głazy narzutowe, w skrócie „narzutniaki”, tłumaczy fakt, że zostały one naniesione (narzucone) przez lądolód. Często spotyka się inną nazwę takich głazów, a mianowicie „eratyki”, która z kolei pochodzi od łacińskiego słowa errare, co oznacza „błądzić, wałęsać się”.

    Fot. 1. Lapidarium w Sulejach; fot. M. Gorska-Zabielska 2018

    52°0’14” N     22°22’47” E

    W lapidarium w Krynce znajdują się cztery głazy narzutowe. Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1.

    Fot. 1. Lapidarium w Krynce; fot. M. Górska-Zabielska 2018

    51°51’55” N   22°20’17” E

    W lapidarium w Szczygłach Górnych znajdują się cztery głazy narzutowe. Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1. Głazy narzutowe to tylko część materiału skalnego, jaki został przywleczony (przytransportowany) przez lądolody. Ich nazwę – głazy narzutowe, w skrócie „narzutniaki” - tłumaczy fakt, że zostały one naniesione (narzucone) przez lądolód. Często spotyka się inną nazwę takich głazów, a mianowicie „eratyki”, która z kolei pochodzi od łacińskiego słowa errare, co oznacza „błądzić, wałęsać się”.

    Fot. 1. Lapidarium w Szczygłach Górnych; fot. M. Górska-Zabielska 2018

    51°54’4” N     22°18’56” E

    W lapidarium w Ryżkach znajdują się pięć głazów narzutowych. Jest to najgrubsza frakcja materiału skalnego, jaki został przytransportowany przez lądolód skandynawski.
    Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1.

    Fot. 1. Lapidarium w Ryżkach; fot. M. Domańska 2018

    51°55’56” N   22°19’3” E

    W lapidarium w Zalesiu znajdują się cztery głazy narzutowe. Z reguły przez głaz narzutowy rozumie się fragment skały o długości osi krótszej nie mniejszej niż 25 cm. Wymiary głazów podane są w Tab. 1. Głazy narzutowe to tylko część materiału skalnego, jaki został przywleczony (przytransportowany) przez lądolody. Ich nazwę – głazy narzutowe, w skrócie „narzutniaki”, tłumaczy fakt, że zostały one naniesione (narzucone) przez lądolód. Często spotyka się inną nazwę takich głazów, a mianowicie „eratyki”, która z kolei pochodzi od łacińskiego słowa errare, co oznacza „błądzić, wałęsać się”.

    Fot. 1. Lapidarium w Zalesiu; fot. M. Domańska 2018 

    © 2019 Gmina Łuków.
    Treści opracował K.Kuć | Fot. Paweł Przeździak, Robert Wysokiński, Michał Świder, Wiktoria Wysokińska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie części lub całości zdjęć, grafik w formie elektronicznej lub jakiejkolwiek innej bez zgody autorów zabronione.
    Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
    Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.